Restrukturyzacje – Gardens Tax & Legal
Optymalizacja podatkowa Twojej firmy
Mniej podatków, więcej spokoju

Pomagamy płacić mniej podatków i składek oraz chronić Twój biznes poprzez profesjonalną optymalizację, restrukturyzację i planowanie sukcesji

dr Michał Wilk

Optymalizacja podatku dochodowego firmy (w tym daniny solidarnościowej)

Podatek dochodowy to istotny “koszt” prowadzonego biznesu - w szczególności w okresie, w którym przynosi on już zyski.

W JDG, spółce cywilnej, jawnej oraz partnerskiej zwykle wynosi on 19% dochodu (o ile nie wybraliśmy skali podatkowej bądź ryczałtu, co w określonych przypadkach może być bardziej opłacalne), ale po przekroczeniu 1 mln zł dochodu rośnie do 23% (dodatkowe 4% daniny solidarnościowej od nadwyżki ponad tę kwotę).

W firmie osiągającej zyski przekraczające 1 mln zł warto rozważyć przekształcenie w spółkę z o.o. i wdrożenie tzw. Estońskiego CIT. W zależności od wysokości oczekiwanych przez wspólników wypłat zysku możliwe jest legalne i bezpieczne osiągnięcie bardzo znaczących oszczędności podatkowych.

Optymalizacja składki zdrowotnej

Prowadzisz JDG, spółkę cywilną bądź jawną?Polski Ład wprowadził proporcjonalną do osiąganego przez Twój biznes dochodu składkę zdrowotną.

Oznacza to, że jeśli rozliczasz się podatkiem liniowym, do 19% podatku musisz doliczyć jeszcze 4,9% składki zdrowotnej. Daje to łącznie 23,9% obciążeń podatkowo-składkowych w sytuacji, w której prowadząc biznes ryzykujesz całym swoim prywatnym majątkiem.

W dużej części przypadków to zdecydowanie zbyt wygórowana cena.

Tak zwana “odwrócona” spółka komandytowa bądź też spółka z o.o. (w szczególności na Estońskim CIT) najczęściej pozwoli drastycznie obniżyć wysokość płaconej składki zdrowotnej.

Zabezpieczenie prywatnego majątku rodziny

Prowadząc biznes jesteś narażony na różnego rodzaju zagrożenia: utratę płynności finansowej, problemy z ZUS czy urzędem skarbowym, kary i odszkodowania, wreszcie po prostu niepowodzenie planów biznesowych.

Ważne, aby tak ułożyć strukturę majątkową prowadzonej działalności, aby ewentualne porażki biznesowe w jak najmniejszym stopniu przekładały się na bezpieczeństwo majątku prywatnego.

W tym celu trzeba przypilnować dwóch obszarów:

Wykorzystanie korzyści fundacji rodzinnej

Fundacja rodzinna to coraz bardziej popularny instrument prawny, który pozwala na efektywne zarządzanie majątkiem rodzinnym oraz zabezpieczenie go na przyszłość.

Fundacja rodzinna chroni majątek przed zobowiązaniami fundatora i jej beneficjentów. Dzięki temu wniesiony do niej majątek nie jest narażony na zajęcia przez wierzycieli. Fundacja przejmuje zarządzanie tym majątkiem, co z kolei minimalizuje ryzyko konfliktów między członkami rodziny. Umożliwia to spójne podejście do inwestycji i rozwoju majątku, co jest kluczowe dla jego przetrwania przez pokolenia.

Założyciel fundacji rodzinnej ma spore możliwości określania warunków, na jakich beneficjenci będą otrzymywać świadczenia. Może to obejmować różne kryteria, takie jak osiągnięcie określonego poziomu edukacji czy inne cele życiowe. Pozwala to na znaczną swobodę w projektowaniu majątkowych stosunków rodzinnych.

W jakich sytuacjach fundacja rodzinna sprawdzi się najczęściej?

Zwróćmy uwagę na cztery najważniejsze punkty:

  1. Przekazywanie majątku: W sytuacji, gdy fundator planuje przekazać majątek kolejnym pokoleniom i chce uniknąć sporów spadkowych.
  2. Zabezpieczenie przed długami: Gdy istnieje obawa, że dzieci lub wnuki mogą mieć problemy finansowe, a fundator chce chronić zgromadzony majątek.
  3. Zarządzanie firmą rodzinną: W przypadku rodzinnych przedsiębiorstw, które wymagają długoterminowego planowania i zarządzania w kontekście sukcesji.
  4. Inwestycje: Gdy rodzina posiada nadwyżki finansowe i chce je inwestować w sposób uporządkowany i zabezpieczony.
Fundacja rodzinna nie płaci podatku dochodowego od osób prawnych, o ile prowadzi działalność w dozwolonym zakresie. Opodatkowanie pojawia się jedynie przy dystrybucji zysków do beneficjentów.

Unikanie podwójnego opodatkowania

Jeśli prowadzisz działalność w formie sp. z o.o. lub spółki komandytowej, której istotne zyski osiągają komandytariusze, zyski takiej spółki są podwójnie opodatkowane - raz na poziomie spółki (9% albo 19%), a potem na poziomie wspólnika (19%).

W takim przypadku warto rozważyć:

Sprawne i bezpieczne przekształcenie firmy w spółkę z o.o.

Podjęcie decyzji o przekształceniu firmy w spółkę z o.o. to dopiero początek procesu. Na etapie planowania działań warto zaprojektować optymalną strukturę majątkową. Jest to moment ustalenia, jaki majątek firmy powinien w niej pozostać po przekształceniu, a jaki warto pozostawić w rękach prywatnych właścicieli.

Proces przekształcenia wiąże się także z licznymi wyzwaniami “wykonawczymi” “po drodze”.

Przede wszystkim trzeba zadbać o temat nieruchomości firmowych. Należy dokładnie przeanalizować, które nieruchomości będą wchodzić w skład przekształconej spółki oraz czy nie są to nieruchomości rolne.

Koniecznym elementem działań powinno być przeanalizowanie umów długoterminowych, udzielonych dotacji oraz udzielonych zamówień publicznych pod kątem poinformowania drugiej strony o przekształceniu i uzyskania ewentualnych zgód.

Warto również zadbać o zabezpieczenie neutralności podatkowej wypracowanych w JDG - a już opodatkowanych - zysków. Nie chcemy ich podwójnego opodatkowania po przekształceniu w spółce z o.o.
1.

FORMULARZ KONTAKTOWY

Gdy wypełnisz formularz kontaktowy dostępny poniżej, poznamy wstępnie Twoją sytuację.

2.

ROZMOWA TELEFONICZNA / ONLINE

Rozmowa telefoniczna z doradcą podatkowym, podczas której dowiadujemy się więcej o ważnych dla zaplanowania procesu optymalizacji podatkowej elementach i kontekstach, w jakich działa Twoja firma (czasami potrzebne jest dodatkowe spotkanie on-line).

3.

AUDYT WSTĘPNY

Przeprowadzamy audyt wstępny w formie spotkania, w ramach którego badamy dokumenty oraz sytuację biznesową Twojej firmy.

4.

KONCEPCJA REORGANIZACJI TWOJEGO BIZNESU

Efektem jest przygotowanie koncepcji reorganizacji organizacyjno-prawnej Twojego biznesu w formie raportu, który stanowi podstawę do dalszych działań.

5.

WDROŻENIE

Na etapie wdrożeniowym przeprowadzamy kompleksowo proces realizacji założeń koncepcji reorganizacyjnej - np. przeprowadzamy przekształcenie jednoosobowej działalności w spółkę z o.o., wdrażamy estoński CIT, zakładamy fundację rodzinną czy powołujemy do życia inne, niezbędne dla całej struktury podmioty.

Zaufali nam
Tutaj miejsce na quiz

Jak się z Nami skontaktować?

Gardens Tax & Legal
Wilk Latkowski Łokaj
Doradcy Podatkowi i Radcowie
Prawni Sp. p.

Nasze strony

Formularz kontaktowy